Z cyklu Rozmowy z duszą. Niech serce się prowadzi


 Szanuj siebie i okazuj szacunek innym, kochaj siebie i okazuj miłość innym. Wspieraj siebie i dawaj wsparcie innym  miłującą uwagą.
Raduj się wraz z nimi  ich radością i sukcesem... 
Gdy popełniają błędy, pozwól im na to i cierpliwie czekaj, aż sami odnajdą zagubioną na chwilę drogę. Nie wchodź na nią swoimi butami i nie  depcz im delikatnym roślinek samoświadomości.  Ty też tego nie lubisz, gdy inni to robią.
 Każdy ma swój rytm... 
Uczy się  tylko na  własnych błędach. Nie odnajdzie mądrości w  twoich słowach. Może tylko nakarmić  nimi swój intelekt i  jak ty czasem, puszyć się- jestem taki mądry, zrozumiałem, pojąłem...
A i tak,  by podążać dalej we właściwym kierunku w musi  w końcu zapytać własnego serca. 
Nie martw się więc, bo  twoje i innych  serce nigdy się nie myli. Jego wybory  zawsze są słuszne  dla wszystkich, bo podjęte  z miłością i szacunkiem. 
 Nawet jeśli  czasem ktoś się  pomyli, to dzięki temu  tylko zyskuje  jasność obrazu.
 Jak w duszy pojawi się głęboki  smutek, to po prostu  znak, że czas zmienić kierunek...

Nikt nie wini nas za błędy, bo przecież i my nie winimy nikogo.  
 I wszystko zawsze będzie nam wybaczone, gdy i my wybaczamy. 

Tak jest że, gdy podążasz za sercem, to co dajesz  i tak wróci ku tobie zwielokrotnione - szepce dusza. Więc pozwól sercu  niech Cię prowadzi. 

A intelekt?  - zapytasz.
Niech wspiera serce i mu pomaga,  bo w sercu  jesteś  czasem jak bezbronne  dziecko. Niekiedy trzeba coś wytłumaczyć. 
Jest tak- szepce dusza, że najlepiej, jak serce połączy się z rozumem. 
Bądź wdzięczny za swój umysł, ale pamiętaj, że prawdziwa  mądrość przechodzi  tylko poprzez umysł -  jej wiecznym i zawsze dla Ciebie dostępnym źródłem jest  twoje  serce.

  
Bądź jak dziecko

Ktoś kiedyś zapytał, dlaczego mam być jak dziecko, by dostąpić Królestwa Niebieskiego? Ojciec w niebiosach odparł - będziesz wtedy wolny od lęku, chciwości, zawiści, pychy, ignorancji i wiecznego niedosytu...

 On w to uwierzył i bez lęku ruszył w świat, by innym to ogłosić. I choć  niewielu go zrozumiało,  on nie miał na to baczenia. Ogarnęła go bowiem wizja uczynienia raju na Ziemi. Wędrował więc i nauczał... 

 Kilku za nim poszło,  może 12 na całą ludzkość.

Niby proste. By na powrót stać się dzieckiem, wystarczy  tylko wyzbyć się iluzji świata dorosłych. Oduczyć się tego, czego nas nauczono.

 No tak, ale prawie  wszyscy śnią i w tym śnie czują się naprawę dobrze. Nie chcą się obudzić.
Poza tym, tyle lat się uczyli i teraz mają się oduczyć.  Jakieś brednie nawiedzonych...
Wystarczy się rozejrzeć, niby źle, niby wojny, choroby, jedni drugim nie koniecznie życzą dobrze, ale wszyscy jedziemy na tym samym wózku, więc w końcu gdzieś dojedziemy...

Być jak dziecko.  Też  powiedział.  
 To z nimi same kłopoty. To one nie chcą przecież słuchać i burzą porządek dorosłym. 
Przychodzą na świat takie głupiutkie, nic nie wiedzą o wojnach, przemocy, rywalizacji. 
 Ktoś może zrobić im krzywdę. Na szczęście mają nas dorosłych. Powiemy im, jak dbać o własne interesy, damy  karabiny - zabawki, niech nauczą się bronić. 
Powiemy, że są najlepsi, niech porównując z gorszymi rosną w siłę, pychę i dumę. 
 Tylko silnym się udaje i tylko oni wygrywają, a życie to walka, a nie raj na Ziemi.

 Oj biedny ten, co zapytał i biednych 12 naiwnych, co za nim poszło. Oberwali za swoje, bo głosili nie tym i  nie tam, co potrzeba. Przecież tego, co mówi jak  dziecko, może zrozumieć tylko drugie dziecko.

Dzieci  naprawdę wiedzą wszystko i są blisko Boga.
  Nie trzeba im dwa razy powtarzać.

To tak, jakby dorośli siedzieli na stołku, a dzieci na wysokiej górze.
 Ty mówisz - jaki boski orzeł szybuje na niebie. Dziecko się zachwyca, a dorosły ma Cię za głupka, bo jak ma okulary, to widzi małą kropkę. Ten bez, to w ogóle  niczego nie dostrzeże  i tylko sobie obciachu narobisz. 

Ty mówisz- zobacz anioły psalmy śpiewają. Dziecko widzi i słucha z zachwytem, a  dorosły na stołku przegania tylko muchy, co mu brzęczą koło nosa.
 A potem przychodzi taki dzieciak i opowiada cuda- niewidy. Na szczęście jak dostanie kilka klapsów to się uspokoi, a jak nie, to są lepsze kary.
 Bezczelny smarkacz, nie widzi, że jak się siedzi na stołku, to się z wysoka nie spadnie. Już ja go rozumu nauczę.

Oj duszo, duszo...
I ty niejednemu  szepczesz- bądź jak dziecko. Nie zabłądzisz, bo już wiesz wszystko, tylko rodząc się w człowieczym ciele  zapomniałeś na chwilę  anielskie mądrości. Nie spadniesz, bo masz anielskie skrzydła i jak ptak  możesz tylko wzlecieć jeszcze wyżej.

 No tak, ale co zrobić jak już siłą posadzili mnie na stołku. No, a teraz  to i sam się wygodnie zasiedziałem. Mam  też super  towarzystwo innych stołkowiczów, którzy mi zawsze przyklaskują, jak sobie przysypiam. I tak  sobie śnimy od pokoleń razem...
 Przed nami stół wszelkiej obfitości, szczęścia i radości, a nam nie chce się  nawet gnatów starych rozprostować. Czasem podbiega jakiś dzieciak, włazi nam na kolana i ściąga  ze  stołu najlepsze  smakołyki.  Wybudzamy się na chwilę,  bo ktoś musi dzieciaka nauczyć kultury osobistej i szacunku dla starszych-  Co wolno ... to nie tobie...

Oj duszo, duszo, nie dręcz nas banałami o dziecięcych mądrościach. Jak dorosły się urobi to i dla zdrowia pospać musi.  
Mówisz, że  nie zawsze i nie każda praca ma sens i że czasem jest tak, że im więcej śpimy, tym gorzej  zmęczeni  i niewyspani wstajemy.  

 Czasem jakbyśmy zarwali kilka nocek, to może wróciłaby  nam chęć do dziecięcej zabawy.
Dzieci tryskają przecież  radością i energią, podążają za swoją ekscytacje i poszukują zajęć, które przynoszą im satysfakcję. I choć kierują się zasadą -wiesz już wszystko, tylko na nowo to odrywasz, to i tak cieszy je ogromnie rola odkrywcy, bo ten zawsze odnajduje jakieś ukryte skarby.
Dlatego czują się  szczęściarzami i beztrosko wyruszają w kolejną podróż. I wszystko staje się  im  przygodą pełną nowych możliwości, bo szukają tam, gdzie trzeba i wiedzą, czego szukać.Z cyklu Rozmowy z duszą. Niech serce się prowadzi Z cyklu Rozmowy z duszą. Niech serce się prowadzi Reviewed by Sięgnij do Natury on 14:12 Rating: 5

Brak komentarzy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...