Lecznicze właściwości brzozyBrzoza, to nie tylko jedno z najpiękniejszych drzew, ale również źródło wielu cennych składników leczniczych. Zawiera między innymi witaminy C i K oraz z grupy B, liczne kwasy  np. jabłkowy i cytrynowy, flawonoidy, katechiny, cukry,  sole mineralne : potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy... 

Surowcem leczniczym są sok, liście i pączki.
Głównym działaniem brzozy jest pobudzanie pracy nerek i wątroby, a co za tym idzie wspomaganie usuwania moczu i zbędnych metabolitów. 

 Zawarte w niej sole potasu, usuwają chlorki i pomagają w eliminowaniu obrzęków oraz regulowaniu ciśnienia  krwi.

Napar z liści wydala chorobotwórcze bakterie oraz leczy stany zapale nerek  i pęcherza moczowego.  Przyspiesza  usuwanie  kamieni i piasku.

Brzoza, a głównie zawarta w niej betulina, pobudza aktywność limfocytów ( sok ) i niweluje komórki rakowe oraz wzmacnia układ odpornościowy. Usuwa wirusy i bakterie, w tym paciorkowce i gronkowce oraz działa przeciwbólowo na mięśnie i stawy. Stąd jest zalecana przy grzybicy i anginie.

Naparem z liści można także płukać gardło i robić okłady przy zapaleniu skóry oraz spojówek ( dla osób nieuczulonych).

Kuracja sokiem - należy wypić około 10 litrów, odnawia krew i oczyszcza ją z toksyn. Pomaga w odchudzaniu i w  wiosennej regeneracji sił. Usuwa cellulitis, wzmacnia skórę i włosy.

 Św. Hildegarda ceniła ją jako lek i zalecała na reumatyzm, podagrę, łuszczycę, trądzik, opuchliznę wodną...

Wywar z liści pomaga  usuwać również  lamblie i pasożyty.

Właściwości lecznicze ma także czyr brzozowy ( huba).  Przygotowane na jego bazie odwary i nalewki są polecane  między innymi przy nowotworach, chorobach narządów rodnych, alergiach, zaburzeniach autoimmunologicznych, guzkach piersi, torbielach, grzybicach...

 Warto obejżeć
Cukier z brzozy- ksylitol z powodzeniem zastępuje zwykły cukier. Ma właściwości lecznicze i nie powoduje wzrostu glukozy.  Dodatkowo wzmacnia jelita, wątrobę, trzustkę, krew i ma o połowę  mniej kalorii.
Lecznicze właściwości brzozy Lecznicze właściwości brzozy Reviewed by Sięgnij do Natury on 07:11 Rating: 5

1 komentarz

  1. Dendrolog Warszawa www.dendrolog-warszawa.pl/ - w mojej ocenie to jedna z najlepszych firm, które zajmują się analizami dendrologicznymi.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...