Właściwości lecznicze naturalnego octu jabłkowego.  Kochani moi, już kilka razy pisałam wam o zaletach naturalnego  octu winnego z jabłek, jako źródła bakterii mlekowych i fermentów regulujących  przemianę materii oraz oczyszczających nasz  organizm  z toksyn.

Dzisiaj nieco rozszerzę temat, bo ocet ma jeszcze wiele innych zastosowań, w tym kosmetycznych.

 Przede wszystkim, to doskonałe źródło potasu, fosforu, krzemu, wapnia, siarki, żelaza, sodu, fluoru oraz witamin z grupy B…  Zastosowanie octu


 W związku ze swoim bogatym składem, ocet jabłkowy zalecany jest w leczeniu anemii, problemów ze stawami ( zapaleń, osteoporozy),  nerwicy, bezsenności, zgagi i niestrawności, wrzodów żołądka, spadku odporności, grzybic, pasożytów jelitowych oraz zatruć pokarmowych…


Ocet jabłkowy silnie pobudza pracę nerek oraz czynności wydzielnicze wątroby.
Pomaga tym samym w rozpuszczeniu i wydalaniu kamieni oraz piasku nerkowego.  Zapobiega również  kamicy woreczka żółciowego i ułatwia trawienie białek 
odzwierzęcych oraz tłuszczy.

 Zawartość potasu i bakterii mlekowych ( zalecanych do odtwarzania  mikroflory jelit) nie tylko leczy częstą ostatnio dysbiozę, ale  także pozytywnie wpływa  na pracę serca i lekko tonizuje ciśnienie krwi.  Jednocześnie  ułatwia oczyszczania jelit z toksyn i  wpływa na regulację poziomu cholesterolu  oraz cukru.
Wspomaga odnowę równowagi bakteryjnej podczas i po antybiotykoterapii, sterydach, kuracji hormonalnej.


Picie octu  uzupełnia branie odpowiednich preparatów np. lakcid i kiszona kapusta lub ogórki oraz prebiotyki np. inulina. Ocet na odchudzanie 

Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczy, leczy cellulitis, obrzęki i zastoje wody w organizmie, tym samym wspiera regulację wagi ciała.

Zawartość krzemu i siarki czyni go również doskonałym środkiem  wzmacniającym nasze włosy, paznokcie i skórę.

W tym celu możemy  go nie tylko pić, ale i  sporządzić tonik do wcierania w cebulki oraz płukać po umyciu  włosy wodą z octem.

Na szklankę wody dodajemy 1-2 łyżeczki octu i kilka kropli soku z  cytryny. Tonik wcieramy około 15- 30 minut przed myciem włosów i przemywamy nim twarz, po czym spłukujemy nim włosy.Tonik  leczy również zapalenia gardła i dziąseł. W tym celu płuczemy gardło kilka razy dziennie.

Kompresy z octu jabłkowego  łagodzą także  bóle głowy i migrenę. Można założyć na nogi nasączone w occie skarpetki ( potem woreczki i drugą parę suchych skarpet- sprawdzone). Wilgotny kompres ( 2 łyżki octu na szklankę wody) przykładamy na czoło.

Ocet z miodem i cytryną, to znany i bezpieczny środek na zaziębienia, anginę, astmę oraz zapalenie oskrzeli.

Dajemy po łyżeczce (  lub dwie octu)  składników na szklankę wody. Pijemy 3 – 5 razy dziennie między posiłkami. Pomaga w usuwaniu skurczy, kaszlu i zalegających wydzielin ropnych. Jednocześnie  wspiera nerki, skórę, jelita i wątrobę w usuwaniu zbędnych metabolitów, moczu, potu oraz obumarłych patogenów.


 Regulowanie gospodarki kwasowo- zasadowej 


Ocet jabłkowy, to przede wszystkim regulator kwasowości krwi. Zapobiega niedoborom podstawowych pierwiastków buforowych: wapnia, sodu i potasu. Kurację uzupełnisz  pijąc świeże soki i zażywając magnez.

 Ocet pomaga również w usuwaniu trądziku i regulowaniu  poziomu hormonów. 

W tym celu pijemy także napar z pokrzywy, mięty i mniszka lekarskiego. 
 ( po saszetce ziół na litrowy dzbanek  wrzącej wody lub łyżka mieszanki- parzyć około 15 minut pod przykryciem). Popijać warto również napar z bratka i macierzanki. 

  Jednocześnie unikamy kakao, pieprzu, papryki, mleka i mięsa. Eliminujemy  także słodycze, konserwowane i przetworzone  pokarmy oraz kolorowe napoje.
Właściwości lecznicze naturalnego octu jabłkowego.      Właściwości lecznicze naturalnego octu jabłkowego. Reviewed by Sięgnij do Natury on 11:57 Rating: 5

Brak komentarzy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...