Ostropest plamisty. Pomoc w odtruwaniu wątroby.


 Owoce  ostropestu ( nasiona), to źródło flawonoliganów zwanych sylimaryną. 

Sylimaryna zawiera bezcenną sylibininę stosowaną w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego. Oprócz tego, są zasobne w kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, garbniki, witaminy C i K, goryczki, białka, aminy, w tym tyraminę…

Najważniejszym działaniem tej niezwykłej rośliny jest odtruwanie i ochrona miąższu wątroby, a co za tym idzie  pomoc w oczyszczaniu krwi.
 Nasza wątroba pracuje nieustannie. W ciągu minuty  oczyszcza około półtora litra naszej krwi. Gdy nie zadziała prawidłowo toksyny wraz z krwią rozchodzą się po całym organizmie.  W dłuższej konsekwencji następują skoki ciśnienia, przeciążenie nerek, serca, zaburzenia pracy układu nerwowego i mózgu, zmęczenie.... Z pomocą może przyjść nam ostropest.

Sylibinina skutecznie pomaga w regeneracji hepatytów ( komórek wątroby) nawet przy marskości i niewydolności wątroby. Jest polecana w zatruciach, żółtaczce i w wirusowym zapaleniu wątroby. 

Bogaty skład ostropestu czyni z niego również  środek dożywiający organizm dla osób z zaburzonym wchłanianiem pokarmów.

Silibinina pomaga także w usuwaniu kamieni wątrobowych i rozkładzie tłuszczy. Chroni przed zwłóknieniem wątroby i kolagenozą.

Jest zalecana  w regulacji krwawień miesięcznych u kobiet, przy endometriozie,  w żylakach i hemoroidach.
Mało znanym działaniem silibininy i ostropestu jest leczenie mikrokrwawień w przewodzie pokarmowym i krwawień z nosa ( witaminy C i K, flawonoidy).
Ostropest jest również ochroną przed choroba nowotworową, której główną przyczyną jest madmiar toksyn i wolnych rodników ( hamuje podziały komórek nowotworowych) oraz podnosi o 30 % poziom odtruwającego komórki glutationu.


 Wzmacnia także nerki, trzustkę oraz  układ nerwowy ( kwasy tłuszczowe). 


 Z badań wynika, że silibinina działa silniej przeciwutleniajaco od witaminy E.

Wątroba usuwając toksyny wpływa na stan naszej skóry i włosów. Stąd silibinina jest pomocna w leczeniu trądziku, łuszczycy, łojotoku, egzemy.

Nasiona ostropestu zmiel i zażywaj po łyżeczce 2-  3 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Możesz dodawać je do zupy, chleba i sałatek. Najlepiej przechowuj  je w szklanym  pojemniku lub słoiczku w lodówce około 7- 14 dni.  Zachowasz tak cenne właściwości kwasu linolowego. 

Równie łatwym i smacznym sposobem jest spożywanie ostropestu w postaci napoju- zmielone nasiona gotujemy przez ok.  5 minut.

Ostropest wraz z lnem, kminkiem i majerankiem stanowi cudowną mieszankę odtruwającą wątrobę po antybiotykoterapii i spożyciu alkoholu.


 Mielone zioła:  len 4 cz. ostropest 4cz. kminek i majeranek 1cz. zażywaj 2 razy dziennie po łyżeczce od herbaty. Popij wodą. W razie konieczności możesz podwoić dawkę.

Kminek i majeranek pomogą w oczyszczaniu i trawieniu. Są moczopędne, lekko napotne, wykrztuśne i żółciopędne. Dodatkowo działają przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo.

Len zawiera lecznicze ligany, zagaja jelita i ułatwia regulowanie poziomu cukru oraz cholesterolu.

Mieszanka pomaga  także regulować  rytm wypróżnień i wspomaga odchudzanie. Poprawia przepływ żółci i trawienie tłuszczy. 

Oczyszczając jelita możesz dodać do ostropestu 2 cz. nasion babki płesznik 1 cz. Zażywaj dwa razy dziennie po łyżeczce od herbaty. Obficie popij wodą. Podsumowując.
 Ostropest pomaga i jest zalecany w:

 -wirusowym zapaleniu wątroby,
 -nadciśnieniu i miażdżycy,
-wysokim cholesterolu,
 -kamicy wątrobowej,
-marskości watroby,
-podczas przyjmowania antybiotyków,
-  zatruciach: alkoholem, grzybami, pestycydami...
-endometrium i zaburzeniach menstruacyjnych,
-egzemie, trądziku, łuszczycy,
-cukrzycy,
-otyłości,
- żylakach, krwawieniach, hemoroidach,
-profilaktyce przeciwnowotworowej,
-chorobach nerek, 
-migrenach i  bólach głowy,
- chorobie lokomocyjnej
-po chemioterapii...Ostropest plamisty. Pomoc w odtruwaniu wątroby.  Ostropest plamisty. Pomoc w odtruwaniu wątroby. Reviewed by Sięgnij do Natury on 13:29 Rating: 5

Brak komentarzy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...