Żywokost-cudowna roślina na trądzik, bóle stawów i blizny.


Żywokost znano  już w starożytności. Był  cenionym specyfikiem przyspieszającym gojenie się ran, złamań i zwichnięć.
Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza on  głównie obecności alantoiny i związków śluzowych.

W jego składzie występują także  liczne alkaloidy pirolidyzynowe, które w większych dawkach mogą być toksyczne dla wątroby, stąd korzeń żywokostu stosuje się głównie zewnętrznie.

  Alkaloidy prowadzą do uszkodzeń wątroby i marskości.

 Stosowany zewnętrznie korzeń wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, przyspieszające wytwarzanie kostniny, zmiękczające skórę.

Niektórzy zalecają olej i macerat z żywokostu do leczenia owrzodzeń i zapaleń w przewodzie pokarmowym (głównie żołądek), nie jest on jednak w pełni bezpieczny.


Jak stosować żywokost

Sok z liści i korzeni można wykorzystać do okładów przy kontuzjach i zwichnięciach oraz do masażu w przypadku bólu  kręgosłupa.

OLEJ Z ŻYWOKOSTU

Efektywną formą jest także  sporządzenie oleju żywokostowego lub maści.
 W tym celu umyte  korzeń i liście drobno kroimy i zalewamy w słoiku olejem z lnu. 
 Słoik stawiamy na lnianej ściereczce w garnku z wodą i powoli podgrzewamy. Następnie po około 20 minutach pozostawiamy na około 24 godziny. Ponownie zagrzewamy tak, jak poprzednio. Po przestudzeniu zlewamy czysty olej do butelek. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Drobno pokrojony korzeń możemy wykorzystać do sporządzenia toniku. Usuwa on zmarszczki, spłyca blizny, pomaga goić trądzik. Tonikiem można także płukać gardło. To warto obejrzećŻywokost-cudowna roślina na trądzik, bóle stawów i blizny. Żywokost-cudowna roślina na trądzik, bóle stawów i blizny. Reviewed by Sięgnij do Natury on 13:48 Rating: 5

2 komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takiej roślinie i nawet nie wiem czy faktycznie ona ma działanie takie jak jest opisane. Jeśli już mowa o bliznach to dla mnie najlepiej sprawdził się https://sutricon.pl czyli preparat do przeprowadzenia skutecznej terapii przeciwko bliznom. Ja bardziej jestem przekonana do takich rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...