Zioła dla zdrowia i urody: Koniczyna łąkowaTo wieloletnia roślina, osiągająca wysokość  od 60 do 100 cm.
 Łodyga jest gałęzista i owłosiona, kwiaty barwy od jasno do ciemnoróżowej, pojedyncze lub usytuowane podwójnie na szczytach gałązek.
Występuje   pospolicie  w Europie, Azji, jak i obu Amerykach na łąkach, miedzach, pastwiskach...

Czas kwitnienia od  końca maja do września.

Surowcem leczniczym jest zarówno kwiat jak i ziele koniczyny czerwonej. Najlepiej ścinać całe główki wraz z szypułkami  i suszyć w przewiewnych, zacienionych miejscach lub w suszarniach o temperaturze około 35 stopni.

Zawiera  liczne flawonoidy, w tym kwercetyny, antocyjany  kwasy ( kumarowy i salicylowy)
karoten,  olejki eteryczne, garbniki, witaminy C i E.

Właściwości lecznicze koniczyny odkryli Indianie, wykorzystując ją w leczeniu zapaleń oskrzeli, płuc, oczyszczaniu z toksyn oraz usprawnianiu pracy wątroby.

Koniczyna działa wykrztuśnie, moczopędnie, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie,  przeciwbiegunkowo, czyli garbnikująco.
Uaktywnia  także pracę wątroby i woreczka żółciowego, reguluje trawienie i ułatwia wypróżnianie.

Pomocna również  w zaburzeniach funkcji jelit i utracie apetytu.
Jest łagodnym i bezpiecznym środkiem do leczenia problemów skórnych: łuszczycy, łupieżu egzemy, ropniach i trądziku...
 Zalecana jest  w formie okładów  przy poparzeniach i trudno gojących się ranach oraz jako środek przeciwzapalny w infekcjach jamy ustnej i gardła.

 W medycynie holistycznej polecano  koniczynę jako środek przestrajający organizm w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Białą koniczynę ceniła już  znawczyni ziół św. Hildegarda, polecając ją na sprawy kobiece, przeziębieniowe i reumatyczne.

Zastosowanie

Napar leczniczy

Łyżeczkę surowca zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem około 15 minut.
Pić 3 trzy razy dziennie  po szklance przy stanach zapalnych oskrzeli, zaburzeniach trawiennych, w kuracji oczyszczania organizmu, w tym nerek i wątroby, przy nadmiernej potliwości, zatruciach.

Odwar z ziela koniczyny
2 łyżki ziela zalać dwoma szklankami  gorącej wody i pozostawić pod przykryciem 15 minut. Podgrzewać nie dopuszczając do wrzenia przez kolejne 20 minut.

Odwarem płukać gardło, przemywać chore miejsca na skórze ( trądzik, egzema), wcierać w skórę głowy, moczyć stopy.

Nalewka z kwiatów
Około 100 gram kwiatów zalać 500 mililitrów  40% alkoholu.  Pozostawić na czas dwóch tygodni w ciemnym miejscu. Od czasu do czasu wstrząsnąć.
Następnie zlać marecat i wycisnąć susz. Płyn rozcieńczyć dwoma szklankami wody. Przechowywać  w lodówce i pić po 2-5 mililitrów (  około  łyżeczki) 2- 3 razy dziennie w powyżej opisanych dolegliwościach. 

To warto obejżećZioła dla zdrowia i urody: Koniczyna łąkowa Zioła dla zdrowia i urody: Koniczyna łąkowa Reviewed by Sięgnij do Natury on 10:27 Rating: 5

Brak komentarzy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...